NHL: Boston zdolal Chicago, Chára asistoval, Hossa nehral

18.06.2013 Celý región

Boston 18. júna (TASR) - Hokejisti Bostonu Bruins zvíťazili v treťom zápase finálovej série Stanley Cupu na domácom ľade nad Chicagom Blackhawks 2:0 a ujali sa vedenia 2:1 na zápasy.

Pod víťazstvo sa asistenciou podpísal aj slovenský obranca "medveďov" Zdeno Chára. Chicago nastúpilo bez hviezdneho slovenského útočníka Mariána Hossu, ktorého na poslednú chvíľu vyradilo zranenie vrchnej časti tela.

Zámorské médiá prinášali počas zápasu informácie, že Hossu zasiahol puk počas predzápasovej rozcvičky. Tréner Joel Quenneville to však po zápase poprel. "Na rozcvičke sa nič nestalo. Hossa má zranenie hornej časti tela a verím, že do ďalšieho zápasu bude v poriadku. O tom, že nenastúpi sme rozhodli až tesne pred zápasom po rozcvičke," povedal Quenneville. Slovenského útočníka, ktorý je s 15 bodmi spoločne s Patrickom Sharpom najproduktívnejší hráč tímu v play off, nahradil v zostave neskúsený Ben Smith, ktorý odohral len jeden zápas v základnej časti. ""Bola to pre nás citeľná strata,"" komentoval absenciu Hossu obranca Duncan Keith. Quenneville musel narýchlo pomeniť útočné formácie, zápas začal prvý center Jonathan Toews s krídelníkmi štvrtej formácie Marcusom Krugerom a Michaelom Frolíkom. Slovenský center Michal Handzuš mal na krídlach Patricka Kanea a Brandona Saada.

Paradoxne o svojho lídra takmer prišiel aj Boston. Počas predzápasovej rozcvičky sa totiž Chára pošmykol a v páde zozadu podrazil spoluhráča Milana Lucica, ktorý mu spadol na hlavu. Podľa portálu tsn.ca potreboval Chára dokonca aj zopár stehov, ale zranenie nebolo natoľko vážne, aby mu zabránilo nastúpiť na zápas. "Má ľahkú ranu nad okom, nie je to nič vážne," povedal tréner Bostonu Claude Julien.

Boston rozhodol o víťazstve dvoma gólmi v strednej časti hry. Skóre otvorili domáci v 23. minúte. Po šanci Tylera Seguina sa puk dostal do rohu klziska, kde ho získal Dave Bolland. Ten mu však zobral dotierajúci útočník Daniel Paille a strelou z otočky prekonal dovtedy výborného Coreyho Crawforda. Pre Pailleho to bol štvrtý gól v play off. Boston mal navrch a v druhej tretine prestrieľal Chicago 15:8. Svoju prevahu potvrdil poisťovacím gólom v 35. minúte a opäť v ňom mal prsty Paille. Toho v prieniku po ľavom krídle v presilovke podrazil Niklas Hjalmarsson a "jastrabi" sa museli 11 sekúnd brániť presilovke o dvoch hráčov. Boston síce dvojnásobnú výhodu nevyužil, ale vyťažil z toho druhý gól, pretože skóroval len päť sekúnd po návrate Dave Bollanda na ľad. Chára posunul puk k bránke českému veteránovi Jágrovi, ktorý presnou prihrávkou krížom cez bránkovisko našiel Bergerona a kanadský útočník skóroval siedmykrát v tohtoročnom play off. Štyridsaťjedenročný Jágr síce stále čaká na gól, ale zaznamenal 197. bod v 199. zápase v play off vďaka čomu sa dostal na piate miesto historických tabuliek.

Fínsky brankár Tuukka Rask zaznamenal 28 úspešných zásahov a tretíkrát v play off vychytal nulu. "Je to veľké víťazstvo a sme radi, že v sérii vedieme. Musíme sa však sústrediť na ďalší domáci zápas, ktorý bude dôležitý," povedal Rask. Chára strávil na ľade 25 minút a 47 sekúnd a bol lídrom perfektne fungujúcej obrany Bruins. V drese hostí odohral 11 minút a 51 sekúnd slovenský center Michal Handzuš a zaznamenal jednu strelu, v tretej tretine ho tréner vypustil zo zostavy.

Boston celý zápas perfektne pracoval v defenzíve a nepúšťal súpera do veľkých šancí. Chicago ešte mohlo vykresať nádej, ale v poslednej minúte pri hre bez brankára skončila strela Briana Bickella na žrdke. V úplnom závere sa Bickell dostal pred bránkou Bostonu do konfliktu s Chárom, z čoho vznikla šarvátka viacerých hráčov. Štvrtý duel finálovej série je na programe v noci na štvrok.

Hlasy

Chris Kelly, útočník Bostonu: "Myslím si, že po návrate na domáci ľad sme odviedli dobrú prácu a vytvorili si množstvo šancí. Počas celej sezóny sme sa snažili dokázať, že vieme naozaj dobre brániť. Samozrejme, stále je čo zlepšovať, ale myslím si, že vo všeobecnosti sme hrali dosť dobre."

Daniel Paille, útočník Bostonu: "Lepšie sme kontrolovali puk a čítali hru. Som rád, že som gólom prispel k víťazstvu."

Joel Quenneville, tréner Chicaga: "V týchto zápasoch vidíme málo šancí, rovnako aj málo gólov. Rozhodujúce podľa mňa je to, kto prvý otvorí skóre. V ďalšom zápase musíme ešte pridať a nájsť recept na víťazstvo."

Duncan Keith, obranca Chicaga: "V dnešnom zápase sme mali pár skvelých momentov. Myslím si, že sme zahrali dobre, len nejako sa nám nedarilo premieňať šance. Zápasy však pokračujú a my musíme hlavne strieľať góly a nájsť cestu k víťazstvu."